Odbyła się Gra uliczna „Z pamiętnych dni – listopad 1918 roku w Bielsku i Białej”

Napisane dnia Listopad 17th, 2011 przez Wiesław Dziubek

Z pamiętnych dni – listopad 1918 roku w Bielsku i Białej

84 osoby podzielone na 20 zespołów brały udział w pierwszej grze ulicznej zorganizowanej przez Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej przy współudziale Zespołu Szkół Ekonomicznych w Bielsku-Białej, Związku Strzeleckiego „Strzelec” oraz drużyn ratownictwa medycznego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Gra uliczna pn. Z pamiętnych dni – listopad 1918 roku w Bielsku i Białej, była urozmaiceniem obchodów dnia niepodległości w Bielsku-Białej, w której organizatorzy połączyli edukacje z dobrą zabawą. – Jako nowo powstałe towarzystwo, które stawia sobie za jeden z celów upowszechnianie wiedzy historycznej sądzimy, że jest to najlepszy sposób przybliżania historii naszego miasta. Zaczynamy od wydarzeń listopada 1918 roku, które rozgrywały się w Bielsku i Białej. Mamy nadzieję, że w ten sposób urozmaicimy obchody Święta Niepodległości, które w polskiej tradycji są zazwyczaj smutne i poważne – informował dr Bogusław Chorąży prezes BBTH.

Scenariusz gry został oparty jest na autentycznych wypadkach, które miały miejsce w Białej i Bielsku w listopadzie 1918 roku. Zostały one opisane przez dr. Antoniego Mikulskiego, ówczesnego Dyrektora Seminarium Męskiego Polskiego Towarzystwa Szkół Ludowych, a zarazem Przewodniczącego Polskiej Komitetu Narodowego, który ukonstytuował się w Białej 1 listopada 1918 roku. – Na wieść o utworzeniu w Krakowie Polskiej Komisji Likwidacyjnej dla Galicji i uwolnieniu się 31 października 1918 roku spod władzy zaborcy austriackiego jej okolicznych miast: Krakowa, Oświęcimia, Kęt i Żywca, skupiający patriotów w Białej Komitet Zjednoczonych Stowarzyszeń Polskich na czele z dr. Antonim Mikulskim, dyrektorem Seminarium Nauczycielskiego TSL zawiązał w porozumieniu z oficerami polskimi z garnizonu bielskiego spisek zmierzający do opanowania miasta. Dokonano tego z zaskoczenia w nocy na 1 listopada przy pomocy polskich żołnierzy i oficerów oraz milicji złożonej głównie z uczniów polskich szkół średnich i skautów, zaciągając warty przed siedzibami urzędów, zrzucając godła austriackie i zawieszając flagi polskie i opanowując strategiczne punkty Białej. 1 listopada 1918 roku władzę nad nią przejął Bialski Komitet Narodowy na czele z dr. A. Mikulskim, którego siedzibą był gmach jego szkoły przy ul. Komorowickiej 27- przypomniał zebranym dr Jerzy Polak, honorowy prezes BBTH.

Gra miała charakter zespołowy. Uczestniczyły w niej zespoły 3-5 osobowe. Co ciekawe wśród 20 zespołów, dodajmy maksymalnej ilości jaką mogli przyjąć organizatorzy pojawiła się również drużyna z Wisły i z Międzybrodzia. – Przyjechaliśmy tutaj, aby nie tylko reprezentować naszą szkołę LO im. Pawła Stalmacha z Wisły, ale chcemy uczcić pamięć, trochę w niekonwencjonalny sposób i wcielić się z rolę tych, którzy uczestniczyli w tych zadaniach- przekonywała trzy osobowa grupa nr 18 z Wisły.

Wszystko, tak jak przed laty rozpoczęło się w Zespole Szkół Ekonomicznych przy ulicy Komorowickiej 27 w dawnym gmachu Polskiego Seminarium Nauczycielskiego – budynku, w którym znajdowała się siedziba Polskiego Komitetu Narodowego w listopadzie 1918 roku. – Nasza Szkoła znajduję się w tym budynku od 1969 roku. Funkcjonowanie w tak ważnym obiekcie historycznym to zaszczyt, ale także obowiązek kultywowania najlepszych tradycji naszych poprzedników. Nasz udział w tej imprezie traktujemy jako obowiązek wobec nie tylko nauczycieli i uczniów tej szkoły, ale również wszystkich walczących o niepodległą Polskę. Grupa nauczycieli, trener SKSS „Ekonomik” oraz ochotnicy podjęli wezwanie. Liczymy na to, będzie to jedno z wielu form kształtowania postaw obywatelskich i patriotycznych młodego pokolenia i wpiszę się na trwałe do kalendarza ważnych uroczystości szkolnych. Jesteśmy to winni tym, którzy walczyli o niepodległość – mówiła Maria Marczyk, dyrektor ZSE w Bielsku-Białej.

Zespoły uczestniczące w grze miały za zadanie wykonanie misji, które odnosiły się do rzeczywistych działań studentów, uczniów i skautów w listopadzie 1918 roku. Wykonanie misji nie było łatwe – podobnie jak w 1918 roku trzeba było szybko nauczyć się rzemiosła wojskowego – strzelania czy opatrywania rannego…. Harcerze przygotowali prawdziwy sprawnościowy tor przeszkód złożony z kilku zadań. – Chodzi nam o to, by aktywować mieszkańców Bielska-Białej, którzy będą obchodzić 11 listopada nie tylko w poważny sposób. Chcielibyśmy, by coś się działo, by ludzie potrafili się cieszyć z tego święta, a nie tylko wspominać to, co smutne czy bolesne. W USA, Francji czy nawet Turcji, to potrafią. Flagi narodowe są tam na każdym kroku. A nasz patriotyzm jest taki trochę „od święta”- kończy się święto, a flagi znikają. Liczymy na to, że gra miejska nie będzie jednorazową akcją, ale z czasem takich akcji będzie więcej. Jako ZHR organizowaliśmy już takie gry, ale nigdy dla mieszkańców. Bardzo się cieszę, że udało się do współpracy zaprosić tyle organizacji patriotycznych. To dowód na to, ze niezależnie od poglądów politycznych da się coś dobrego wspólnie robić dla kraju. Myślę że w kolejnych edycjach tych organizacji będzie jeszcze więcej- mówił Sebastian Adamus, komendant Górnośląskiej Chorągwi Harcerstwa Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Ulicami miasta trzeba było szybko i sprawnie przemieszczać przy okazji wykonywać będą również typowe zadania konspiracyjne i wywiadowcze. Jak na przykład odszukanie zaszyfrowanego hasła, odnalezienie łącznika czy sfotografowanie ważnego obiektu. Wszystko to działo się w niełatwych warunkach, gdyż ulice kontrolowali austriackie patrole, które skutecznie utrudniały wykonanie misji. – Najwięcej frajdy moim podopiecznym z grupy sprawiło uciekanie przed patrolami natomiast najtrudniejszym było odnalezienie hasła – dzielił się wrażeniami Ryszard Głowacki z grupy nr 7.

Ostatnim zadaniem dla wszystkich było prawdziwym wehikułem czasu, bowiem uczestnicy gry wzięli udział w inscenizacji historycznej, w której polski orzeł zastąpił herb austro-węgierski na gmachu poczty w Bielsku. Tam w role dr Mikulskiego wcielił się Włodzimierz Pohl aktor Teatru Banialuki. Tam też zebrani odśpiewali hymn państwowy i zrobili pamiątkowe zdjęcie, a potem prowadzeni przez członków Strzelca z chorągiewkami i balonikami przemaszerowali z powrotem do „Ekonoma”. W trakcie, gdy komisja sprawdzała karty zadań, uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialna pokazującą najważniejsze punkty gry w archiwalnych obrazach oraz filmach z komentarzem znanych bielskich historyków.

Jak się okazało wyniki osiągnięte przez zespoły były nie tylko bardzo dobre, ale i podobne, dlatego też, aby wyłonić najlepszych potrzebna była dogrywka. W trakcie ścisłego finały, zawodnicy musieli wykazać się znajomością historycznych wydarzeń z roku 1918. Pytania nie były trudne, gdyż opierały się na przygotowanej przez BBTH specjalnej gazetce pn. Czas Niepodległości. Ostatecznie wyniki gry ulicznej przedstawiają się następująco: I miejsce zespół nr 2 w składzie: Monika Tesarczyk, Łukasz Tesarczyk, Ada Daniel i Piotr Szatajko. II miejsce zespół nr 6 w składzie: Karolina, Wojciech, Zofia i Franciszek Groccy. Natomiast trzecie zdobył zespół nr 4 w składzie: Jolanta, Justyna i Klaudia Papla oraz Joanna, Maria i Zofia Gruszka. – Zgłosiliśmy się do tej zabawy, aby wspólnie z dziećmi poznać historie tego terenu, gdyż od roku dopiero jesteśmy mieszkańcami Bielska-Białej. Przyjechaliśmy z Wielkopolski i chcemy, aby nasze dzieci, był jak najbliżej wszystkiego co związane jest z naszą polską tradycją- mówiła Karolina Grocka z zespołu nr 6, który zdobył II miejsce.
Na końcu imprezy przy wesołych rytmach muzyki w wykonaniu lipnickiej orkiestry dętej pod kierownictwem Romana Kubicy podsumowano imprezę i zakończoną ją dyskusyjnym panelem historycznym na temat odzyskania niepodległości i nie tylko…

Za ufundowania nagród w grze miejskiej organizatorzy dziękują firmie Aqua S.A., właścicielom Księgarni Staromiejskiej, Wydawnictwa „Buffi”, Księgarni „Oświata”, Stowarzyszeniu „Olszówka” oraz Bankowi Spółdzielczemu w Jasienicy.

Jacek Kachel

 

Gra uliczna „Z pamiętnych dni – listopad 1918 roku w Bielsku i Białej”

Napisane dnia Październik 27th, 2011 przez Wiesław Dziubek

Gra uliczna „Z pamiętnych dni – listopad 1918 roku w Bielsku-Białej” jest pierwszą próbą organizacji na terenie naszego miasta imprezy historycznej będącej połączeniem edukacji i doskonałej zabawy.

 

Wycieczka po Cygańskim Lesie

Napisane dnia Październik 6th, 2011 przez Wiesław Dziubek

Stowarzyszenie „Olszówka” serdecznie zaprasza na kolejną już Wycieczkę po Cygańskim Lesie która odbędzie się dnia 31 lipca 2011r. (niedziela). Spotykamy się o godz. 10.00 przy pętli autobusu nr 1 w Cygańskim Lesie.

czytaj więcej »

Kategoria: Aktualności | Brak komentarzy »

ATH i BBTH

Napisane dnia Październik 6th, 2011 przez Wiesław Dziubek

Zgodnie ze wstępnymi ustaleniami ATH i BBTH podpiszą list intencyjny i umowę o współpracy, która ustali kierunki współpracy i konkretne projekty realizowane wspólnie.

Historycy będą współpracować z Akademią

Napisane dnia Październik 6th, 2011 przez Wiesław Dziubek

Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne zawiązuje współpracę z Akademią Techniczno-Humanistyczną. Rektor uczelni prof. ATH dr hab. inż. Ryszard Barcik poparł pomysł organizacji wspólnych przedsięwzięć naukowych i popularyzatorskich.

 

Historyczne czwartki

Napisane dnia Październik 6th, 2011 przez Wiesław Dziubek

 

Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne zaprasza na „Historyczne czwartki”.
Spotkania odbywać się będą w Książnicy Beskidzkiej o godzinie 17.

Październik

Wykład pt. Całokształt działalności i dokonań ks. Stojałowskiego na gruncie bielsko-bialskim – próba podsumowania w 100-lecie śmierci wygłosi dr Jerzy Polak.
Termin: 6 października 2011.
Miejsce: Książnica Beskidzka.
Godzina: 17.

Listopad

Wykład pt. Zabytkowe cmentarze Bielska i Białej wygłosi dr Ewa Janoszek.
Termin: 17 listopada 2011.
Miejsce: Książnica Beskidzka.
Godzina: 17.

Grudzień

Wykład pt. Był rok 1911, czyli obraz regionu widziany przez pryzmat ówczesnych informacji prasowych przedstawi Jacek Kachel.
Termin: 6 grudnia 2011.
Miejsce: Książnica Beskidzka.
Godzina: 17.

Powstało Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne

Napisane dnia Wrzesień 17th, 2011 przez Wiesław Dziubek

Z historią im do twarzy. W dniu 1 kwietnia br. w Bielsku-Białej odbyło się zebranie założycielskie Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego.