Listonosz zawsze

4 października br. w Książnicy Beskidzkiej odbyło się kolejne spotkanie w ramach Historycznych czwartków zorganizowane przez Bielsko - Bialskie Towarzystwo Historyczne.

Tym razem Janusz Manterys przedstawił temat: Poczta w Bielsku do 1920 roku. Znany kolekcjoner i miłośnik wszystkiego, co związane jest tematyką pocztową przedstawił zwięzły, a zarazem pełen ciekawostek wykład pokazujący jak następował rozwój poczty w Bielsku.

Nie wszyscy na przykład wiedzą, że do 1873 roku w mieście był tylko jeden listonosz, który do 1846 roku obsługiwał również Białą i okolicę. Stacja telegraficzna została założona na dworcu kolejowym po uruchomieniu w 1855 roku linii kolejowej do Dziedzic.

Będąc przy sprawach komunikacji trzeba również wspomnieć, że już w 1890 roku dzięki brytyjskiej firmie na terenie Bielska działało już 150 aparatów telefonicznych, a w 1898 można było stąd dzwonić do Lwowa i Wiednia. Dla wielu też będzie zaskoczeniem informacja, że na poczcie głównej w Bielsku w roku 1914, bez listonoszy pracowało 95 osób, dzisiaj jest ich około 50.

Kolejną ciekawostką jest to, że językiem urzędowym na poczcie był język niemiecki. Sporadycznie pojawiały się dwujęzyczne kartki, a gdy już się pojawiły to były opisane po niemiecku i po czesku.

Patrząc na nazwiska pracujących na początku XX wieku w pierwszym urzędzie pocztowym można stwierdzić, że często byli oni narodowości czeskiej. - Placówka pocztowa została założona w Bielsku w 1744 roku w związku z uruchomieniem przez Austrię połączenia pocztowego z Wiednia do Krakowa omijającego tereny pruskie.

Pierwszym poczmistrzem został Kaspar Baltazar Hofer, przez prawie 100 lat pocztą kierowali kolejni przedstawiciele rodziny Dietzius. Początkowo funkcjonowała poczta konna, w 1775 roku przybył z Wiednia do Bielska pierwszy dyliżans. Odtąd słychać było w mieście dźwięk trąbki pocztowej. W 1850 roku w mieście zainstalowano skrzynki pocztowe.

Od tego momentu przestała istnieć konieczność nadawania przesyłek na poczcie. Do 1873 poczta w Bielsku była instytucją prywatną i zatrudniała kilka osób. Jeden listonosz obsługiwał całe miasto i okolice. Po upaństwowieniu personel poczty uległ zwiększeniu, poczta świadczyła usługi telegraficzne, telefoniczne i finansowe. W 1869 roku uruchomiono drugi urząd pocztowy Bielsko Dworzec. W latach 1884-1888 funkcjonował na dworcu towarowym urząd Bielsko-Biała Dworzec.

Wraz z uruchomieniem w 1888 roku linii kolejowej łączącej Bielsko z Frydkiem i Kalwarią rozwijały się połączenia pocztowo-kolejowe, kursy dyliżansów zostały ograniczone- mówił Janusz Manterys, członek BBTH. Na koniec spotkania Janusz Manterys wręczył kilka egzemplarzy swojej książki słuchaczom.

JacK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dodaj komentarz

Protected by WP Anti Spam