Bielskie ślady przodków papieża

24 kwietnia br. w Książnicy Beskidzkiej Piotr Kenig prezentował genealogiczne powiązania rodziny Ojca Świętego z naszym regionem. Wykład pt. Bielskie ślady przodków papieża, odbył się w ramach Historycznych Czwartków organizowanych przez Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.

         Tym, którym wydawało się, że znają dzieje rodziny papieża przyszło się zmierzyć z nowymi ustaleniami, tym bardziej, że historyk wziął na warsztat nie tylko rodzinę Wojtyłów i Kaczorowski, ale i te mniej znane, które również należały do protoplastów Karola Wojtyły. – Skomplikowane ukształtowanie granic pomiędzy Lipnikiem, a Białą  powoduję, że wielu badaczy korzeni naszego papieża nie rozróżnia, gdzie kończy się, a gdzie zaczyna każda z tych miejscowość i z tego powodu łatwo o pomyłki- wyjaśniał Piotr Kenig. Z tego też powodu prelegent poprzedził zasadniczą treść wykładu, prezentacją historyczną rozwoju miasta Białej i wsi Lipnik.

Najczęściej popełnianą pomyłką jest informacja, że dziadek Karola, Maciej Wojtyła, który zmarł 23 września 1923 r. w Lipniku tam też został pochowany, gdy tymczasem został złożony do wspólnego grobu z żoną Marią, który znajdował się w Białej.

         Kiedy do tego dodamy, że dopiero niedawno udało się potwierdzić, że Karol miał również starszą siostrę Olgę, która żyła zaledwie 16 godzin, to dopiero uświadomimy sobie jak potrzebne są rzetelne badania historyczne.

 

JacK

Historyczny Czwartek Piotr Kenig 24.04.2014, nr 1 Historyczny Czwartek Piotr Kenig 24.04.2014, nr 3 Historyczny Czwartek Piotr Kenig 24.04.2014, nr 4 Historyczny Czwartek Piotr Kenig 24.04.2014, nr 2 Historyczny Czwartek Piotr Kenig 24.04.2014, nr 5 Historyczny Czwartek Piotr Kenig 24.04.2014, nr 7 pieczęć

 


Komentarze:

 1. Jan z Lipnika pisze:

  Maciej Wojtyła zmarł w Wadowicach w1923 roku a nie w Lipniku.
  Pochowany tylko na leżacym na terenie Lipnika cmentarzu dzis parfii Opacznosci Bozej.
  Niegdyś parafia Opacznosci Bożej miała cmentarz parafialny wkoło kościoła .
  Na obecnym cmentarzu pochowano wiele osób z Lipnika przodków św. JP II. w tym i 4 żonę Marie Wojtyła zd. Zalewską

 2. Jan z Lipnika pisze:

  Do Pana Jacka prosze jednak najpierw prowadzić badania w parafiach Lipnik, Biała-Opaczności Bożej, M.Lutra, Leszczyn itd.
  a potem pisać listy. Co potwierdzać o zapisach Olga Wojtyła zapisy zawsze były w Parafii Opaczności Bozej tylko nikomu z historyków z Bielska-Białej nie chciało sie czytać ksiąg i juz
  Jan

Dodaj komentarz

Protected by WP Anti Spam