„Przypadki Karola von Promnitza – właściciela Bielska…” – Historyczny Czwartek

Napisane dnia Grudzień 7th, 2015 przez dominik.kasprzak

Zapraszamy na kolejny Historyczny Czwartek organizowany przez Książnicę Beskidzką i Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.
Wykład będzie poświęcony życiu i działalności jednego z najkrócej panujących właściciela dawnego Bielska, a zarazem właściciela pszczyńskiego wolnego państwa stanowego, pochodzącego ze znakomitego rodu arystokratycznego z pogranicza Śląska i Dolnych Łużyc. To opowieść o religijnym reformatorze, energicznym władcy epoki Renesansu, który w swym życiu utracił władzę, majątek i sławę.

Data: 17 grudnia 2015, godz. 17:00
Prelegent: Jerzy Polak
Tytuł: „Przypadki Karola von Promnitza – właściciela Bielska (1572-1582)”

 

Osadnictwo prehistoryczne i średniowieczne na Podbeskidziu – zaproszenie na wykład

Napisane dnia Listopad 26th, 2015 przez dominik.kasprzak

Zapraszamy na wykład archeologów Bogusława i Bożeny Chorążych, którzy opowiedzą o osadnictwie prehistorycznym i średniowiecznym na Podbeskidziu. Wykład zorganizowany jest w ramach Akademickiego Forum Humanistycznego ATH.

Termin: 3 grudnia, godz. 17.00 w sali L120 w budynku ATH przy ul. Willowej 2.
Tytuł: „Osadnictwo prehistoryczne i średniowieczne na Podbeskidziu”

 

Tradycje edukacyjne Cygańskiego Lasu – kolejny Historyczny Czwartek

Napisane dnia Listopad 25th, 2015 przez dominik.kasprzak

Zapraszamy na kolejny Historyczny Czwartek, organizowany przez Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne i Książnicę Beskidzką, który odbędzie się w czwartek, 26 listopada o godzinie 17:00 w Książnicy Beskidzkiej.

Tytuł: „Tradycje edukacyjne Cygańskiego Lasu”
Prelegent: Jacek Zachara

Opis: We wrześniu roku 2015 minęło dokładnie 50 lat od oddania do użytku budynku Szkoły Podstawowej nr 25 w Bielsku-Białej. Rocznica, i okres ją poprzedzający, stały się pretekstem do rozpoczęcia prac badawczych, które miały na celu poznać historię szkoły oraz procesy społeczno-historyczne, które jej towarzyszyły. Choć punktem wyjścia była 50-letnia historia budynku potocznie nazywanego „tysiąclatką”, to oddanie go do użytku było jednym z wielu elementów z całego ciągu procesów, które doprowadziły do stworzenia współczesnej szkoły. Wystąpienie Jacka Zachary pozwoli spojrzeć daleko w przeszłość i zobaczyć, jakie koleje losu temu towarzyszyły. Przy okazji będzie można zobaczyć na zdjęciach i dokumentach różne momenty w historii edukacji Mikuszowic Śląskich i Olszówki Dolnej.

 

Relacja z gry ulicznej „Rok 1939. Bielsko-bialski garnizon wojskowy…”

Napisane dnia Listopad 18th, 2015 przez dominik.kasprzak

11 listopada, w Święto Niepodległości, w deszczowej aurze rozegrano po raz kolejny grę miejską nawiązującą do polskich tradycji niepodległościowych w Bielsku i Białej. Była to już czwarta edycja imprezy łączącej doskonałą zabawę z edukacją zorganizowaną przez Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne. Nie doszłaby ona do skutku, gdyby nie pomoc i wsparcie organizacyjne Fundacji Militarnego Instytutu Historycznego, dyrekcji, nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Medycznych i Zespołu Szkół Ekonomicznych, bielskiego „Strzelca”, grupy rekonstrukcyjnej 3. Pułku Strzelców Podhalańskich, harcerzy ZHR oraz instruktorów szkolenia sanitarnego (w tym Pana Wojciecha Bieli). Warto zwrócić uwagę na fakt, że wszystkie te osoby brały udział w tym przedsięwzięciu całkowicie społecznie.

Tym razem organizatorzy gry postanowili przenieść uczestników w niespokojny rok 1939, do czasu bezpośrednio poprzedzającego wybuch II wojny światowej. Scenariusz gry oparty był na wydarzeniach, które miały miejsce w Białej i Bielsku wiosną i latem 1939 roku. Są to z jednej strony przygotowania bielsko-bialskiego garnizonu wojskowego do nadchodzącego konfliktu wojennego, z drugiej strony agresywne działania niemieckich organizacji i grup szykujących się do działań dywersyjnych na terenie Bielska i Białej. Obydwa miasta znajdowały się w tym okresie czasu w szczególnej sytuacji. Położone na zachodnich kresach II Rzeczypospolitej administrowane były przez polskie władze, stacjonowały tu również polskie oddziały wojskowe. Znaczną część ludności obydwu miast stanowili jednak Niemcy, w dużej mierze wrogo nastawieni do administracji polskiej, przygotowujący szereg działań antypolskich w momencie wybuchu wojny.

Uczestnicy gry „Rok 1939. Bielsko-Bialski garnizon wojskowy w przededniu wybuchu II wojny światowej” nie mieli łatwego zadania. Wcielić się bowiem musieli w członków ochotniczych grup przysposobienia wojskowego szkolonych przez żołnierzy 3. Pułku Strzelców Podhalańskich stacjonujących w bielskim garnizonie. W ciągu trzech godzin trzeba było się nauczyć się podstaw rzemiosła wojskowego – musztry, strzelania z karabinu i opatrywania rannego w punkcie sanitarnym. W tajnej kancelarii należało się zapoznać z taktyką działań wywiadowczych oraz zaznajomić z punktami potencjalnej dywersji. Nieodzowne było również zwiedzenie pułkowej sali tradycji w budynku garnizonowym – obecnie Liceum nr 8 i zdanie z tej wiedzy egzaminu. Do wykonania misji konieczne było wypełnienie typowych zadań konspiracyjnych i wywiadowczych – odczytanie zaszyfrowanego hasła, odnalezienie łącznika czy sfotografowanie obiektu o istotnym znaczeniu z punktu widzenia systemu obrony miasta. Ulicami miasta trzeba było szybko i sprawnie przemieszczać. Ostatnie zadanie – to prawdziwy wehikuł czasu – wszyscy uczestnicy gry musieli wziąć udział w inscenizacji historycznej, w której mieszkańcy Bielska przekazali ufundowane przez siebie uzbrojenie żołnierzom bielskiego garnizonu wojskowego. Nieodzowną umiejętnością okazała się w tym zadaniu znajomość repertuaru polskich, przedwojennych pieśni wojskowych…

We wspólnej zabawie brało udział 19 zespołów, liczących w sumie ponad 70 uczestników. Pomimo niesprzyjającej aury postanowili oni w ten właśnie sposób uczcić Święto Niepodległości. Były to drużyny rodzinne, grupy znajomych, a także zespoły młodzieży szkolnej m.in. z Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki, Liceum Ekonomicznego, Liceum Ogólnokształcącego nr 8 i Szkoły Podstawowej nr 23. Zwycięzcami gry został zespół w składzie: Cezary Pietraszko, Magdalena Pietraszko, Ewelina Mika, Paweł Buchwald i Tomasz Dziechciarz. Satysfakcję mieli jednak wszyscy uczestnicy gry – tym razem jej ukończenie w wymaganym czasie było nie lada wyczynem. W związku z tym wszyscy uczestnicy gry zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami i nagrodami. Można też było zwiedzić okolicznościową wystawę sprzętu wojskowego i umundurowania, którą udostępnił znany bielski kolekcjoner i członek wrześniowych grup rekonstrukcyjnych pan Tomasz Szczygieł.

Prawdziwą gratką dla miłośników historii był również wykład poświęcony realiom polskiego września 1939. Wygłosił go prof. dr hab. Andrzej Olejko z Uniwersytetu Rzeszowskiego – wybitny znawca i popularyzator problematyki wojskowości II Rzeczpospolitej.

Następne miejsca zajęli:

II miejsce – zespół z SP nr 23: Anna Sawicka, Natasza Swircz, Szymon Paluch, Wiktor Golec

III miejsce – równorzędnie:

zespół w składzie: Katarzyna Matuszek. Mateusz Płotkowiak, Jakub Matuszek

zespół w składzie: Piotr Węgrzyn, Jarosław Ornicz, Agnieszka Węgrzyn, Anna Węgrzyn, Natalia Ficoń

 

Gra uliczna: „Rok 1939. Bielsko-bialski garnizon wojskowy w przededniu wybuchu II wojny światowej”

Napisane dnia Październik 26th, 2015 przez dominik.kasprzak

Gra uliczna „Rok 1939. Bielsko-bialski garnizon wojskowy w przededniu wybuchu II wojny światowej” jest kolejną próbą organizacji na terenie naszego miasta imprezy historycznej będącej połączeniem edukacji regionalnej i doskonałej zabawy. Jest ona również okazją do radosnego i spontanicznego uczczenia Święta Niepodległości.

Głównymi organizatorami gry są: Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne i Militarny Instytut Historyczny. Przedsięwzięcie nie doszłoby do skutku, gdyby nie dobra wola i pomoc w jego organizacji dyrekcji Zespołu Szkół Medycznych oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych w Bielsku-Białej, Związku Strzeleckiego „Strzelec” oraz drużyn ratownictwa medycznego Polskiego Czerwonego Krzyża.

W trakcie gry proponujemy Państwu przeniesienie się w trakcie naszej wspólnej zabawy do okresu bardzo niespokojnego w historii Bielska i Białej. Będzie to rok 1939 – czas napięcia i niepokoju w przededniu wybuchu II wojny światowej.

Scenariusz gry oparty jest na wydarzeniach, które miały miejsce w Białej i Bielsku wiosną i latem 1939 roku. Są to z jednej strony przygotowania bielsko-bialskiego garnizonu wojskowego do nadchodzącego konfliktu wojennego, z drugiej strony agresywne działania niemieckich organizacji i grup szykujących się do działań dywersyjnych na terenie Bielska i Białej. Obydwa miasta znajdowały się w tym okresie w szczególnej sytuacji. Znajdując się na zachodnich kresach II Rzeczypospolitej administrowane były przez polskie władze, stacjonowały tu również polskie oddziały wojskowe. Znaczną część ludności obydwu miast stanowili jednak Niemcy, w dużej mierze wrogo nastawieni do administracji polskiej, przygotowujący szereg działań antypolskich w momencie wybuchu wojny.

Zespoły uczestniczące w grze będą miały za zadanie wykonanie misji, które odnoszą się do działań polskich grup przysposobienia wojskowego. Wykonanie misji nie będzie łatwe – w krótkim czasie roku trzeba będzie nauczyć się rzemiosła wojskowego – strzelania czy opatrywania rannego… Ulicami miasta trzeba będzie szybko i sprawnie przemieszczać. Do wykonania będą również typowe zadania konspiracyjne i wywiadowcze – odszukanie zaszyfrowanego hasła, odnalezienie łącznika czy sfotografowanie ważnego obiektu. Wszystko to będzie działo się w niełatwych warunkach – na ulicach pojawią się wrogie grupy Freikorpsu, które skutecznie utrudniać będą wykonanie misji. Ostatnie zadanie – to prawdziwy wehikuł czasu – wszyscy uczestnicy gry będą wezmą udział w inscenizacji historycznej, w której mieszkańcy Białej przekażą ufundowane przez nich uzbrojenie żołnierzom bielsko-bialskiego garnizonu wojskowego.

Gra ma charakter zespołowy. Uczestniczą w niej zespoły 3-5 osobowe (w tym obowiązkowo 1 osoba pełnoletnia). Odbywać się ona będzie 11 listopada w godzinach 9.00 – 15.00 na ulicach i placach śródmieścia Bielska-Białej. Rozpoczęcie i zakończenie gry odbędzie się w Zespole Szkół Medycznych przy ulicy M. Konopnickiej 6, w dawnym budynku garnizonowym 3. Pułku Strzelców Podhalańskich.

Zakończenie gry polegać będzie na złożeniu karty – sprawozdania z wykonania misji. Najlepszym zespołom wręczymy nagrody i pamiątkowe dyplomy. Prawdziwą gratką będzie prezentacja multimedialna najważniejszych punktów gry w archiwalnych obrazach oraz filmach z komentarzem znanych bielskich historyków.

REGULAMIN GRY

 1. Gra rozgrywana jest na terenie ulic i placów śródmieścia Bielska-Białej w dniu 11 listopada 2015 roku. Rozpoczęcie gry ma miejsce o godz. 9.00 w auli Liceum Ogólnokształcącego nr 8 w Bielsku-Białej (2. piętro) przy ul. M. Konopnickiej 6. Zakończenie gry nastąpi około godziny 15.00 w tym samym lokalu.
 2. Niezbędnym warunkiem uczestnictwa w grze jest zaopatrzenie się zespołu w cyfrowy aparat fotograficzny (może być w telefonie komórkowym).
 3. Gra odbywać się będzie niezależnie od warunków pogodowych. W przypadku opadów deszczu należy zaopatrzyć się w odzież przeciwdeszczową i parasole. Należy się również zaopatrzyć w prowiant i napoje (co prawda przygotowujemy poczęstunek w trakcie gry, ale zawsze lepiej być zabezpieczonym).
 4. W grze uczestniczą wyłącznie zespoły. Liczą one minimalnie 3 osoby. Maksymalna i nieprzekraczalna liczba osób w zespole wynosi 5. W skład każdego zespołu musi wchodzić przynajmniej 1 osoba pełnoletnia, legitymująca się dowodem osobistym. Minimalny wiek dzieci biorących w grze wynosi 7 lat. Ze względu na konieczność szybkiego przemieszczania się pieszo po ulicach miasta uczestnicy gry muszą wykazywać się sprawnością ruchową – nie dopuszczalne jest poruszanie się za pomocą środka lokomocji (z wyjątkiem osób niepełnosprawnych).
 5. Uczestnicy gry biorą w niej udział na własną odpowiedzialność. Organizatorzy nie biorą odpowiedzialności prawnej za bezpieczeństwo poszczególnych uczestników gry.
 1. W grze uczestniczy maksymalnie 20 zespołów. Zgłoszenia do gry należy wysyłać wyłącznie internetowo na adres e-mail: towarzystwo.bbth@gmail.com Ze względu na ograniczoną liczbę uczestników do gry zaklasyfikowanych zostanie pierwszych 20 zgłoszonych zespołów. Pozostałe zespoły zostaną wpisane na listę rezerwową i dopuszczone do gry tylko i wyłącznie w przypadku wycofania się któregoś z zespołów z listy zasadniczej. O zaklasyfikowaniu zgłoszenia na listę zasadniczą lub rezerwową organizatorzy poinformują pocztą internetową na adres zwrotny zgłoszenia. W przypadku zaklasyfikowania zespołu na listę zasadniczą należy na dwa dni przed terminem gry tj. do 9 listopada potwierdzić uczestnictwo drogą internetową na adres: towarzystwo.bbth@gmail.com
 2. Udział w grze jest bezpłatny.
 3. Gra polega na zaliczeniu kolejnych zadań rozmieszczonych w różnych punktach na terenie śródmieścia Bielska-Białej. Zaliczenie zadania polega na wykonaniu ćwiczeń sprawnościowych jak i rozwiązaniu rebusów i zagadek. Liczbę punktów przyznanych za wykonanie poszczególnych zadań nadają operatorzy poszczególnych stanowisk, bądź wynika ona bezpośrednio z wykonania zadania.
 4. Każdy z zespołów otrzyma kartę pracy oraz mapkę niezbędną do realizacji misji (prosimy o zaopatrzenie się w materiały piśmienne). Gra realizowana jest przez zaliczenie kolejnych punktów gry w układzie zgodnym z kolejnością zawartą na kartach gry. Układ ten ma celu równomierne rozłożenie liczebności uczestników w poszczególnych punktach gry. Niestosowanie się do tej zasady spowoduje powstanie zatorów i kolejek przy realizacji poszczególnych zadań, a tym samym opóźnienia w ich realizacji.
 5. W grze należy być ostrożnym przy wykorzystywaniu ściąg i podpowiedzi ze strony innych zespołów. Rywalizacja między zespołami skonstruowana jest na zasadzie konkurencji – podpowiedzi więc mogą się okazać fałszywe.
 6. Każdy zespół biorący udział w grze zostanie przez organizatorów oznaczony odpowiednim emblematem. Mile widziane jest przebranie uczestników w stroje z epoki. Fakt ten będzie premiowany dodatkowymi punktami.
 7. Trzy zespoły, które zdobędą największą ilość punktów zostaną uhonorowane nagrodami i pamiątkowymi dyplomami.

 

Stadt Theater In Bielitz – promocja książki Jacka Kachla

Napisane dnia Wrzesień 18th, 2015 przez dominik.kasprzak

W ramach cyklu „Historyczne Czwartki” 24 września odbyła się  promocja książki Jacka Kachla pt. „Stadt Theater In Bielitz”, której towarzyszyła wystawa pt. „Wiedeńczycy na bielskiej scenie”. Oba te wydarzenia odbyły się w ramach uroczystości jubileuszowych 125-lecia oddania do użytku teatru miejskiego w Bielsku.

Tak jak budynek Teatru w Bielsku jest perłą architektoniczną miasta, tak też najnowsza książka Jacka Kachla może pretendować do najlepszej publikacji tego autora. Właśnie na rynku wydawniczym pojawiła się książka pt. „Stadt Theater in Bielitz”, która opisuję pierwsze 25 lat istnienia tej placówki w jej 125 letniej historii.

Autor odtworzył działalność tej sceny teatralnej za czasów c.k. Austrii. – Ze względu na to, że dokumentacja teatralna zaginęła podjąłem próbę ukazania jej historii przez pryzmat ówczesnych, głównie niemieckich gazet. Dlatego też powstał obraz tej instytucji jaki zachował się w gazetach. Mam nadzieję, że dzięki temu, książka wprowadzi czytelnika w klimat tamtych czasów, a mocny czasami język recenzentów pozwoli w ciekawy sposób poznać nowe, dotychczas nieznane wydarzenia z życia bielskiej sceny– informuje Jacek Kachel.

„Stadt Theater in Bielitz” to nie monografia teatru miejskiego w Bielsku-Białej, a pasjonująca opowieść o ludziach w nim pracujących lub też z nim związanych. Czytając ją można nie tylko poznać ówczesny repertuar, ale również zapoznać się z bogatą ikonografią. Po raz pierwszy tam właśnie publikowane są projekty teatru z roku 1889 i jego przebudowy z 1905 roku.

Autorowi udało się odnaleźć ślady pobytów w stolicy Podbeskidzia prawie 50 wielkich europejskich artystów. Bielsko odwiedzali między innymi: Alexsander Girardi, Helene Odilon, Lote Witt czy Wilhelm Knaak. Wspomina również o artystach z naszego regionu, którzy tutaj rozpoczynali swoją karierę, by później stać się filarami scen europejskich. W książce przedstawiono między innymi prasowe ślady drogi do sławy Selmy Kurz aktorki teatralnej i filmowej z Bielska obdarzonej niesamowitym głosem.

W książce, tak jak w życiu, podniosłe wydarzenia przeplatają się ze smutnymi, wielkie spektakle z spektakularnymi niepowodzeniami. Do tego wszystkiego dołączone są również skandale obyczajowe i smaczki towarzyskie. Lubiący tego typu informacje dowiedzą się o wielkiej katastrofie budowlanej w teatrze z roku 1909, czy też o tym jak aktorka zatrzymała ruch w centrum Bielska, a jej koledzy pobili się w trakcie spektaklu.

-Trzeba pamiętać, że teatr miejski w Bielsku, był wspaniałą instytucją, która wybijała się na tle tzw. prowincjonalnych scen. W latach swej świetności miała równocześnie kilka grup aktorskich i swoich reżyserów. Był tu zespół operowy, operetkowy, dramatyczny i komediowy, dodatkowo wspierany przez orkiestrę i chór. Zdarzały się nawet przedstawienia baletowe. Jednocześnie to właśnie tutaj z dużą częstotliwością zjeżdżały gwiazdy o europejskiej sławie, a my dzisiaj możemy korzystać z tego wielkiego dziedzictwa i do niego nawiązywać – podkreśla Jacek Kachel.

 

Kolejny sezon wycieczek po Cygańskim Lesie

Napisane dnia Czerwiec 24th, 2015 przez dominik.kasprzak

Stowarzyszenie Olszówka rozpoczyna w najbliższą niedzielę 7. już sezon wycieczkowy po Cygańskim Lesie.

Nieprzerwanie od roku 2009 Stowarzyszenie Olszówka wydaje publikacje, organizuje zajęcia edukacyjne i wycieczki po Cygańskim Lesie.
Jacek Zachara, organizator wycieczek:  – Na początku miał to być tylko jeden sezon z kilkoma wycieczkami. Ale szybko się okazało, że zapotrzebowanie jest bardzo duże. I co roku jesteśmy zmotywowani, aby umożliwić mieszkańcom poznawanie tego jednego z najbardziej urokliwych zakątków Bielska-Białej. I choć oprowadzaniem zajmują się w zasadzie te same osoby, to nie można powiedzieć, że mówią tylko o tym samym. Jednocześnie trwa zbieranie materiałów, których ciągle przybywa i dzięki temu znów wypływają bardzo ciekawe historie.

W zeszłym roku mieszkańcy, w tym też uczestnicy wycieczek, zmagali się z wielkim problemem jakim była działalność spalarni Szpitala Wojewódzkiego. To sprawiło, że otwierająca w tym sezonie wycieczka prowadzona przez Jacka Zacharę, będzie również zwracała uwagę na ten problem. Trasa wycieczki została tak zaplanowana, żeby przy okazji opowiedzieć o miejscach, które nie były jeszcze prezentowane np. Folwark Wilhelma, willa Jankowskiego, cmentarz niemiecki pod Dębowcem, odpoczynek Stefanii.
Osoby zaangażowane w przygotowanie wycieczek nie próżnowały przez ostatni rok i dzięki temu znów uczestnicy będą się mogli zapoznać z wieloma nowymi opowieściami i fotografiami. Absolutnym hitem może się okazać prezentacja Cygańskiego Lasu na fotografiach lotniczych z roku 1944!

Uczestnictwo w wycieczce jest bezpłatne, a spotkanie uczestników zaplanowano w najbliższą niedzielę 28 czerwca 2015 na godzinę 10.00 przy pętli autobusu nr 1 w Cygańskim Lesie w Bielsku-Białej.

Wycieczki są dofinansowane przez Urząd Miejski w Bielsku-Białej, a odbywają się pod patronatem Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego.

Z zabytkami, historią i dawnymi mieszkańcami Cygańskiego Lasu zapoznają nas na kolejnych wycieczkach:

 • 5 lipca – Jakub Krajewski
 • 16 sierpnia – Piotr Kenig
 • 23 sierpnia – Ewa Janoszek
 • 30 sierpnia – Teresa Dudek-Bojarek

Wszystkie wycieczki, poza jedną, będą miały wspólne miejsce spotkań – pętle autobusu nr 1 w Cygańskim Lesie. Natomiast z Piotrem Kenigiem spotykamy się przed Ratuszem na placu Ratuszowym. Każda z wycieczek zaczyna się o godz. 10.00

Kontakt: 693315998, 692640243; kubakrajewski1@wp.pl, zacharajacek@wp.pl

 

Internet w służbie archeologii – zaproszenie na Historyczny Czwartek

Napisane dnia Marzec 16th, 2015 przez dominik.kasprzak

Serdecznie zapraszamy na najbliższe spotkanie z cyklu „Historyczny Czwartek” (19.03, godz. 17:00), które tradycyjnie odbędzie się w Książnicy Beskidzkiej. Prelegentami będą Bożena i Bogusław Chorążowie, którzy przedstawią temat pt. „Nowe odkrycia archeologiczne w Beskidzie Śląskim. Czy internet może być źródłem wiedzy dla archeologa?”.

Wystąpienie poświęcone będzie wynikom badań archeologicznych prowadzonych w rejonie północno-zachodniej partii Beskidu Śląskiego. Doprowadziły one do odkrycia niezwykle interesującej sieci osadnictwa prehistorycznego, kontrolującej, jak się wydaje dalekosiężne szlaki komunikacyjne przebiegające przez pasmo karpackie. Niektóre informacje o jej funkcjonowaniu, a także rozpoznanie nieznanych wcześniej obiektów archeologicznych w Beskidach dostarczyły dane dostępne od niedawna w internecie. Jakie są to informacje, i jak z nich można korzystać – oto pytania, na które odpowiedzi znajdziemy w trakcie kolejnej edycji „Historycznych Czwartków”.

 

„Lasy książąt Sułkowskich…” – zaproszenie na Historyczny Czwartek

Napisane dnia Luty 17th, 2015 przez dominik.kasprzak

Zapraszamy na wykład pt. „Lasy książąt Sułkowskich na terenie Bielska i w okolicy”, który odbędzie się 19 lutego o godzinie 17:00 w ramach cyklu „Historyczne Czwartki”, organizowanego przez Książnicę Beskidzką i Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne. Spotkanie poprowadzi Jakub Krajewski.

Wielkie fortuny zawsze budziły wiele emocji. Powstawały w wyniku mariaży, pracy i przedsiębiorczości ich właścicieli, jak i wyzysku oraz sporów między szlachtą. Pamiątką po nich są zamki, posiadłości, zapiski kronikarzy, archiwalia, etc. Podobnie jest z dobrami książąt Sułkowskich, którzy mieli swoje dobra na terenie obecnego Bielska-Białej i okolicznych miejscowości w latach 1752-1945. Ważnym źródłem dochodów książęcych była gospodarka leśna. Drewno było przez wieki stale potrzebnym materiałem budowlanym, ponieważ wznoszone z niego obiekty niszczyły częste pożary. Służyło również, jako energia opałowa. Jakub Krajewski pokaże nieznane miejsca związane z Sułkowskimi i opowie ich pełną ciekawostek historię.

 

„Architektura socmodernizmu…” – Zaproszenie na Historyczny Czwartek

Napisane dnia Styczeń 6th, 2015 przez dominik.kasprzak

Zapraszamy na wykład pt. „Architektura socmodernizmu na Śląsku Cieszyńskim”, który odbędzie się 15 stycznia o godzinie 17:00 w ramach cyklu „Historyczne Czwartki”, organizowanego przez Książnicę Beskidzką. Spotkanie poprowadzi Przemysław Czernek. Wykład będzie dotyczył zagadnień planistyki urbanistyki i architektury na Śląsku Cieszyńskim po 1945 roku. Prelegent zastanowi się nad spuścizną socrealistyczną oraz socmodernistycznych blokowisk. Zaprezentuje twórczość ważniejszych architektów i urbanistów oraz zobrazuje niezrealizowane projekty w Bielsku-Białej i okolicach.