Tajemnice na szczytach gór… – wykład, cz. 1

Zapraszamy na wykład pt. "Tajemnice na szczytach gór. Z badań archeoastronomicznych Beskidu Śląskiego i Małego (część I)" zorganizowany przez Książnicę Beskidzką i Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne w ramach Historycznych Czwartków.
 
Data: 19 maja 2016 (czwartek), godzina 17:00
Prelegenci: Jarosław Ornicz, Bogusław Chorąży
 
Tytuł: "Tajemnice na szczytach gór Z badań archeoastronomicznych Beskidu Śląskiego i Małego (część I)"
 
Tematyka: Wykład poświęcony będzie wynikom badań wybranych form skalnych, bloków kamiennych i kopców kamiennych znajdujących się w różnych punktach Beskidu Śląskiego i Małego. Obiektom tym towarzyszy często przekaz w postaci legend i opowieści. Niektóre z nich noszą na swojej powierzchni tajemnicze ryty i znaki. Autorzy przedstawią wyniki obserwacji niektórych z tych form w kontekście zjawisk astronomicznych. Mogą one rzucać nowe światło na interpretację tych obiektów oraz zawartej na niej symboliki.
 
Wstęp wolny.

Komentarze:

 1. marcin pisze:

  ukłony! Czy o takich wydarzeniach nie można by informować z nieco większym wyprzedzeniem? Czy z prelekcji powstanie może jakieś opracowanie dostępne na waszej stronie? Na kiedy planowana jest część II? Pozdrawiam.

 2. BBTH pisze:

  Witamy serdecznie.
  Zapowiedzi Historycznych Czwartków mniej-więcej z miesięcznym wyprzedzeniem publikowane są w magazynie Pełna Kultura. Postaramy się publikować takie informacje na naszej stronie z jeszcze większym wyprzedzeniem.
  Druga część wykładu zaplanowana jest na 16 czerwca, na godz. 17:00 w Książnicy Beskidzkiej.
  Pozdrawiamy

 3. marcin pisze:

  Bardzo dziękuję! Czy będą dostępne jakieś opracowania z ostatniego wykładu? Może artykuł na Waszej stronie?

Dodaj komentarz

Protected by WP Anti Spam