Zapomniana tablica w Hałcnowie

Napisane dnia Listopad 26th, 2018 przez Wiesław Dziubek

Z okazji jubileuszu odzyskania niepodległości przez Polskę dr Ewa Janoszek i Wojciech Kominiak członkowie Bielsk-Bialskiego Towarzystwa Historycznego, przygotowali bardzo ciekawą broszurę na temat Hałcnowa. Badacze opisali los nieistniejącej i dziś już zupełnie zapomnianej tablicy honorującej mieszkańców Hałcnowa poległych w walkach o niepodległość w latach 1914-1920.

Książeczka wspomina jak 80 lat temu mieszkańcy tej miejscowości uroczyście ją poświęcili; zawiera również spis osób umieszczonych na tejże tablicy oraz jej losy po II wojnie światowej. Do tekstu dołączono kilka archiwalnych fotografii z uroczystości poświęcenia tablicy w 1938 r. -Kilka lat temu, przy okazji zbierania materiałów do książki o Hałcnowie poznałem Krzysztofa Kocura, który jest w posiadaniu oryginalnej ulotki z listą nazwisk hałcnowian podległych w czasie I wojny światowej oraz wojny z bolszewikami – informuje Wojciech Kominiak. -By nie zatarła się pamięć o poległych mieszkańcach dawnej wsi, a teraz dzielnicy, własnym nakładem w ilości 1000 egzemplarzy postanowiliśmy wydać pamiątkową broszurę, tym bardziej, że polegli mieszkańcy brali udział w walce o niepodległość naszego kraju, co wpisywało się w obchody rocznicy stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zależało nam by broszura dotarła do jak największej liczby mieszkańców dzielnicy. Być może, przywrócenie w świadomości mieszkańców faktu, że kiedyś ich przodkowie upamiętnili swoich członków rodzin i sąsiadów walczących o niepodległość spowoduje, iż wznowione zostaną działania o odtworzenie i przywrócenie tej tablicy na północną ścianę hałcnowskiego kościoła – dodaje Wojciech Kominiak. Publikacje wsparł mieszkaniec Hałcnowa Robert Sroka. Można ją było otrzymać za darmo w różnych miejscach w Hałcnowie.

 

Nasza pocztówka na setną rocznicę odzyskania niepodległości

Napisane dnia Listopad 10th, 2018 przez Wiesław Dziubek

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne wydało okolicznościową pocztówkę „Przeszłość wpisana w teraźniejszość”. Pocztówka jest fotomontażem współczesnego zdjęcia placu Wolności i archiwalnej fotografii z 1915 roku ukazującą I Brygadę Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego.

 

Poczty Polowe 1918-1922

Napisane dnia Październik 29th, 2018 przez Wiesław Dziubek

Z prawdziwą przyjemnością donosimy, iż na rynku wydawniczym ukazała się bardzo ciekawa pozycja naszego Kolegi Janusza Manterysa „Poczty polowe 1918-1922 / Wojny o granice Polski.

Książka poświęcona jest pocztom polowym obsługującym formacje wojskowe walczące o utrwalenie niepodległości Polski oraz jej granice. Publikacja opisuje poczty polowe utworzone z inicjatywy Naczelnego Dowództwa Polskiego na Galicję Wschodnią przed ich oficjalnym uruchomieniem, poczty obsługujące formacje Wojska Polskiego, wielkopolskie poczty polowe podległe Dowództwu Głównemu Sił Zbrojnych w byłym zaborze pruskim, francuskie poczty polowe w Armii gen. Hallera oraz poczty funkcjonujące w czasie III. Po-wstania Śląskiego. W opracowaniu znajdziemy kalendarium wydarzeń militarnych i politycznych, wprowadzenie historyczne, katalog datowników i pieczęci poszczególnych poczt polowych oraz ich lokalizację. Książka posiada ok. 100 kolorowych ilustracji oraz 12 map. Wy-dano ją w formacie A4, na kredowym papierze, w twardej oprawie. Przeznaczona jest dla kolekcjonerów oraz osób zainteresowanych historią. Na Ogólnopolskiej Wystawie Filatelistycznej „Poznań 2018” została nagrodzona najwyższymi laurami w postaci Dużego Złotego Medalu.

Kontakt z autorem i wydawcą – januszmanterys@wp.pl

 

Zapomniana perła miasta

Napisane dnia Maj 14th, 2018 przez Wiesław Dziubek

Nasze towarzystwo i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej przy współpracy z Urzędem Miejskim w Bielsku-Białej przeprowadziło cykl imprez poświecony Selmie Kurz.

Ta wyjątkowa postać, jej życie i kariera została ukazana na dwóch spotkaniach Pierwsza odbyła się 7 maja 2018 w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej gdzie Jacek Kachel przedstawiał karierę i koncerty Selmy Kurz. Natomiast  10 maja w Książnicy Beskidzkiej odbyła się promocja Książki pt.“Selma Kurz, Słowik z Bielska i Białej” autorstwa Jacka Kachla. Wszyscy jej uczestnicy zostali obdarowani najnowszą publikacją autora.

Natomiast ukoronowaniem wszystkich imprez były wydarzenia z 11 maja. Najpierw na cmentarzu Żydowskim w Bielsku-Białej, upamiętniono miejsce spoczynku Wilhelma Kurz, ojca Selmy, później w Sali Ceremonii przy cmentarzu Żydowskim odbył się koncert ku czci Selmy Kurz.

Wystąpiła Natalia Kawałek-Plewniak, wspólnie z bielskiem trio The ThreeX. Oto kilka zdjęć z imprez, które wykonali: W GWŻ – Piotr Bieniecki, Książnica Beskidzka –Paweł Sowa, a w domu ceremonii – Jacek Kachel.

 

Złaz „Ku Niepodległości”

Napisane dnia Kwiecień 16th, 2018 przez Wiesław Dziubek

Ku Niepodległości

W ramach przygotowań do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 14 kwietnia br. odbył się Złaz turystyczny pn. Bielsko-Biała bliżej nas. Chętni do poznawania w ten sposób historii mieli do wyboru dwie trasy. Pierwszą grupę szlakiem pt. Ku Niepodległej. Bielsko-Biała w latach I wojny światowej i w okresie konfliktu o Śląsk Cieszyński 1914-1918-1920- poprowadził Piotr Kenig. Drugą wycieczkę tematyczną pt. Polskie drogi do niepodległości w oparciu o zabytki śródmieścia Bielska-Białej – poprowadził Rafał Hojczyk. Natomiast zwiedzanie sali sesyjnej Ratusza połączone z wykładem pt. Zmagania o wolną Polskę mieszkańców Podbeskidzia poprowadził Jacek Kachel.

Uczestnicy imprezy byli w zróżnicowanym wieki i znajomości miasta. Na wycieczce pojawiły się osoby, które żyją tu z dziada pradziada, które podkreślały, że ta forma nabywania wiedzy najbardziej im odpowiada, jak również osoby, które w mieście nad rzeką Biała mieszkają zaledwie od kilku miesięcy. Dla nich byłą to właściwie pierwszy kontakt z dziejami miasta. Była to już 6. edycja wydarzenia organizowanego przez Urząd Miejski w Bielsku-Białej, Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne oraz Oddział PTTK „Podbeskidzie” w Bielsku-Białej.

 

Rozdano IKARY

Napisane dnia Styczeń 24th, 2018 przez Wiesław Dziubek

Niezwykle miło jest mi poinformować, że nasi koledzy Piotr Kenig i Jakub Krajewski otrzymali statuetkę Ikara w kategorii – „za szczególne osiągnięcia artystyczne ubiegłego roku”. Nagroda Prezydenta Miasta Bielska-Białej została przyznana za organizację wystawy „Pod znakiem róży nad Białą”, zorganizowaną w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej. Współautorem i laureatem nagrody był również Grzegorz Madej.

W tegorocznej edycji Ikarów, wyróżniony został również, nasz kolega Jacek Kachel, który otrzymał Nominację do tej prestiżowej nagrody. Nominacja została przyznana w kategorii „za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki”. Pozwolę sobie przypomnieć, że nasi koledzy są członkami- założycielami naszego Towarzystwa, prowadzą również aktywną działalność w upowszechnianiu wiedzy historycznej o naszym mieście i regionie.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 13 stycznia w Bielskim Centrum Kultury.

Piotrze, Kubo i Jacku – gratulujemy!

Prezes BBTH

dr Maciej Bujakowski

Kościuszko wzorowy bohater

Napisane dnia Styczeń 24th, 2018 przez Wiesław Dziubek

Kościuszko wzorowy bohater

11 stycznia br. w Książnicy Beskidzkiej odbył się kolejny Historyczny Czwartek. Tym razem Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne zaprosiło na wspomnienie dotyczące Tadeusza Kościuszki. Wykład pt. Kościuszko – wzorowy bohater wczoraj i dziś przedstawił Rafał Hojczyk.